מבט על הנבטה

השאיפה של כל גנן היא לכלכל בעצמו ולעצמו. הכיוון האוטופי אליו אנו מכוונים הוא לזרוע את מה שקצרנו בעונה הקודמת על מנת לשמור על המשכיות. סיבה נוספת לעשות כן הינה הנבגים המשתכנים על הזרעים שלנו ומכילים את ה-DNA של גינתנו ממנה הם הגיעו ולשם הם יחזרו לסגירת מעגל הדור הראשון ולהתחלת הדור הבא.אם כך, מהם התנאים האידיאלים לנביטת זרע:


לחות בסביבת הזרע

לצורך נביטת הזרעים תנאי הלחות צריכים להיות מעל חצי ממסת הזרע, משמע, זרע שספח כמות מים שלא עולה על חצי מהמסה שלו, לא יחל את תהליך הנביטה. זו אחת הסיבות להשריית הזרעים במים לפני זריעתם באדמה או במגש השתילה.


טמפרטורה

הטמפרטורה האידיאלית לנביטה הינה 20-25 מעלות צלזיוס (מתייחס לאיזור שלנו) עם עדיפות להפרש של 10 מעלות מהשעות הקרות, בלילה. זו הסיבה לכך שהנבטות וכמו כן גם זריעות מכוונים לסוף החורף. חשוב לזכור כי סיכוייו של שתיל צעיר להתפתח נמוכים בטמפרטורות קיצוניות, בחורף וגם בקיץ.


טריות

סיכויי הנביטה של זרע בן שנה או שנתיים יהיו גבוהים יותר מזרע ותיק יותר. ניתן להסתכל על זה בתור הבטחה של הטבע לשמור על האיזון הבריא, על המשך דורות תקין ובכך להפחית את הסיכוי למחלות בצמח.


הרכב האויר והקרקע

חמצן הינו תנאי הכרחי להאצת תהליכים מטבוליים המצויים בזרע שקיבל את כל התנאים לנביטה. התהליכים הללו צורכים אנרגיה אשר לה קשר ישיר בתהליך החמצון. על כן דרוש חמצן בריכוז גבוה באדמה, שבמקרה טוב מכילה 25% אויר. אדמה פשוטה לרוב תכיל:

45% מינרלים

5% חומרים אורגנים

25-35% מים

15-25% אויר (המכיל 21% חמצן)


לחות האדמה

על האדמה להיות רוויה במים אך לא ספוגה מים. הנביטה תתבצע במצע לח ומערכת שורשים תקינה תתפתח במצע בעל סדר השקיה נכון וקבוע. מצע יבש יקשה על התבססות השורשון והגחת הנצר (הגבעול הצעיר) מהאדמה.מעכבי ומונעי נביטה

עקב רוב מכריע לימות השנה היבשים, הזרעים של אקלים הים התיכון לרוב יכילו שכבה מעכבת נביטה ע"מ שלא יינבטו ישירות לאחר הגשם הראשון. צמחים החיים באיזור לח (טרופי) או צמחים שלא זקוקים לכמות מים גדולה לצורך קיום מחזור חיים שלם ישגשגו ויקיימו דור נוסף בלי המתנה לעונה הבאה.

יש הגורסים, ולמרות המחקרים נגד - אני נוטה להסכים, כי מחטי האורנים מתפקדים אף הם כמונעי נביטה והתפתחות של צמחים צעירים. במשך מספר שנים ועד היום אני עוקב אחר גינת ירק אשר מתקשה מאוד להתפתח בין עצי אורן למרות השמירה על תנאים אופטימליים להתפתחות הצמח הכוללים הכנסת חומר אורגני כקומפוסט, חשיפה לאור שמש, תיחוח קרקע והנחת מערכת השקיה. ישנם צמחים המורידים את רמת ה-PH בקרקע ובכך יוצרים סביבה חומצית המונעת מצמחים מתחרים מלהתקיים.


ההנבטה ותנאיה ייקבעו את קצב הצימוח והתבססות השורשים בקרקע, בעוד הגורמים אשר מנינו מעלה צריכים להיות מיטביים להצלחת תהליך זה. אז אם תעבדו נכון, תוכל להנביט בעצמכם את גינת הירק שלכם ובגמר לאסוף את הזרעים לעונת הזריעה הבאה.


יש לכם שאלות או טיפים איך לעשות זאת נכון?

תוכלו להגיב מטה60 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול