טיפול במזיקים בגינה באופן טבעי

לפני הכל חשוב לי להגיד כמה מילים. הופעת מחלות ומזיקים בגינה מעידה על חוסר איזון או חולשה של אותו הצמח. במרבית המקרים הסימפטומים "מתלבשים" על צמח שהוא חלש ולא להיפך. מניסיון, צמח חזק שמקבל השקיה סדירה, אור מספק וטיפול מתאים - לא יפתח מחלה או יידבק בה מצמחים סמוכים ולא יימשוך מזיקים.


חשוב לזכור כי אותם המזיקים מושכים טורפים, שבסופו של דבר מזינים את הקרקע ובגלגולי הגינה הבאים הגינה שלנו תתאזן. אם בכל זאת הגענו למצב בו החלטנו שאנחנו צריכים לטפל, ישנן מספר שיטות פשוטות לטיפול במזיקים בגינה ללא כימיקלים. ולהלן הפירוט:


תרסיס שום - מרחיק חרקים


ישנם מספר "מתכונים" לצורך הכנת התרסיס, חלקם טובים וחלקם טובים יותר.. מרביתם יידרשו מכם זמן שלא תמיד יהיה לכם או שתרצו לתת.. אנחנו גננים, גם ככה הגינה דורשת מאיתנו סבלנות... לכן אנחנו נדבוק במתכון הכי קצרצר, שהאמת, עוזר לא פחות מחבריו המורכבים יותר.

 • שפריצר 1 ליטר

 • 5 שיני שום

 • 1 ליטר ו-4 כפות מים


איך לטפל?

כותשים את השום מעל קערה מכוסה בבד. שופכים מעל כ-4 כפות מים (אבל בחייאת, בלי למדוד) וסוחטים את התמיסה לקערה ליצירת נוזל הומוגני (ללא גושים שייסתמו את השפריצר).

מוסיפים את הנוזל לליטר מים שבתוך השפריצר והנשק מוכן. משפריצים על חלקי צמח נגועים.

גידול שום בגינה:

מניחים שן שום לא קלופה כעומק גודלה (אם גודל השן הוא 3 ס"מ, אז 3 ס"מ עומק) ותוך זמן קצר יעלו להם עלי שום טרי בהם תוכלו להשתמש לסלט הביתי וגם יעזרו להרחיק מזיקים. במהלך חודשי הקיץ העלים יתייבשו וזה יהיה האות להוציא את ראש השום שטיפחתם כל הזמן הזה.. אה לא ידעתם? כן, מכל שן שום מתפתח ראש שום טרי.. והנה תוכלו לטפוח לעצמכם על השכם, עשיתם עוד צעד בדרך להיות יותר "מגננים חובבנים".. זהירות ממכר!תרסיס סודה לשתיה - מונע התפתחות פטריות (קימחון)


סבא שלי לא היה דברן, אני זוכר ששוחחנו אולי פעמיים בכל ימי חיינו. אבל את הגינה הוא אהב לטפח. אחד הדברים אותם סינן לעברי אי שם בדפי ההיסטוריה הוא המתכון הסופר פשוט הזה לטיפול בקימחון בגינה שלרוב תוקף את עלי הדלועיים אבל אצלי תמיד תוקף את המרווה. כל שצריך:

 • שפריצר 1 ליטר

 • כפית גדושה סודה לשתיה

 • 1 ליטר מים

איך לטפל?

מערבבים ומשפריצים על הפטריה אחת לשבוע. יהיה נכון גם להרחיק את העלים הנגועים לפני שהפטריה מתפשטת על שאר הצמח ושכניו. יש המוסיפים גם מעט שמן זית ו/או סבון כלים, אך לי אישית אין ניסיון עם זה.


טיפ טיפה:

על מנת להמנע מקימחון, בצמחי קיץ יש להמנע מלהשקות את העלים ישירות ולהשקות רק את האדמה בסביבת הצמח.


קימחון המופיע על גבי צמח המרווה עקב השקיה עילית

סבון כלים או נוזל כביסה - טיפול נגד כנימות


לפני שאתם ניגשים להכנת התרסיס הבא ומאחר ולרוב מדובר בצמחים מהם אנחנו ניזונים, אני ממליץ להסיר אותן בעדינות באופן ידני, ניתן גם להיעזר במטלית לחה.

 • שפריצר 1 ליטר

 • חצי כפית נוזל כביסה או כף סבון כלים

 • 1 ליטר מים


איך לטפל?

מערבבים את כל המרכיבים ומרססים ישירות על הכנימות, לאחר כרבע שעה לשטוף עם מים. לחזור לפי הצורך.


כנימה קמחית - מומלץ להסיר ידנית


תמיסת ניקוטין ואלכוהול - לטיפול במגוון חרקים בגינה


לפני שאתם פונים למכוני הגמילה, את המתכון הבא לא אני המצאתי... אך הוא עובד ולפי השמועה הוא מחסל את היכולת המוטורית של פרוקי הרגליים (ולצערי גם לעוד מספר אנשים שחוו זאת "על בשרם").

 • שפריצר 1 ליטר

 • 3 סיגריות

 • בקבוק אלכוהול 96%


איך לטפל?

משרים את הטבק (ללא הנייר) בבקבוק האלכוהול למשך 24-48 שעות עד שהטבק מתמוסס והנוזל מקבל צבע חום אדמדם. מסננים ומעבירים לשפריצר. מרססים ישירות על האיזור הנגוע ושוטפים לאחר כרבע שעה.

לאפר באת? הרחקת חשופיות וחלזונות מהגינה


מנגל בחצר או במרפסת זו סיבה למסיבה, גם למוזמנים הטבעונים שעבורם הדבר הראשון שעולה למנגל הוא הירקות מהגינה - בצלים, עגבניות, פלפלים בכל הצבעים ואפילו שֻׁמָּר ליצירת סלט חם. אבל עבורי, החלק הכי כיף הוא בכלל בבוקר למחרת, שהכל חזר לטמפרטורה הטבעית.. כאשר במנגל או בבור המדורה שוכנת ערימת אפר המחכה לפיזור באופן שווה בערוגות בין הצמחים להזנת הקרקע וכפועל יוצא גם מרחיק חשופיות וחלזונות. למיטיבים, לאחר הפיזור ניתן ליצור גומחה באדמה בפינה מוצלת, להניח קליפות פירות הדר וירוקים ןלכסות חלקית בעזרת אבן או עץ כדי ליצור אזור משיכה לאותם יצורים חלקלקים.. בבוקר למחרת תוכלו לאסוף את השלל ולשחרר רחוק מהבית.


מקווה שעזרתי, עד כאן בכל מה שקשור לריסוסים ידידותיים לסביבה בגינת הירק


אם יש לכם שאלות, הערות והארות תוכלו להגיב מטה164 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול