מנוחת הגינה בין עונות השנה

נכון לכתיבת שורות אלה אנחנו באמצע-סוף חודש ספטמבר 2020. בתקופות הללו (ראש השנה/סוכות) לרוב אני מקשר את מזג האוויר לחגים עם המשפחה המורחבת.. כשאתה זוכר בערך מה לבשת לפני שנה (ארוך או קצר. לא מעבר) ונראה גם כאילו אתה מצליח לעורר זכרון תחושתי של העור שלך באותה התקופה ועוד יודע לכוון לשעות הערב.


בכל מקרה זהו מבחינתי גם בערך הזמן להרגיש את הגינה ולחשוב:


- איזה צמח עדיין מבצע פוטוסינתזה ומייצר כלורופיל - עליו ירוקים.

- איזה צמח הפסיק לייצר כלורופיל - עליו מצהיבים/חומים.

- האם מתחשק לי שינוי של ערוגה קיימת או הקמה של ערוגה חדשה.

- האם משהו בתנאים השתנה מהשנה שעברה ומצריך ממני חישוב מחדש?

(צל / עץ / מקור מים חדש / פינת קומפוסט... הגינה היא דינמית וחשוב להתאים את עצמנו)

- בעלי חיים שהתווספו למשפחה וצריכים להתחשב בהם או לקחת בחשבון את נוכחותם.

- האם צריך ליצור או לחזק תעלות ניקוז של מי גשמים.

- מחשבה על כל מה שמצריך מאיתנו חידוש, צמיחה וחשיבה מחוץ לקופסא.


כל זאת ועוד קורה מעל האדמה, בעולם הגשמי אם תרצו. אך מתחת לפני הקרקע, הפלא קורה אם תרצו ואם לא.. כל הזמן האדמה מתרכבת ושכבותיה מסתדרות. היא בונה את עצמה ואת הקשרים הכימיים בשכבות הבקטריות והיצורים החיים שמסודרים באופן מפליא ובעלי תפקיד חשוב מאוד בכל מה שקורה דווקא מעל פני השטח, הלוא הוא אותו עולם גשמי.

הרכב הקרקע אבולוציונית תמיד יישאף להיות באיזון. מה שמשנה עבורנו המגדלים הוא למשוך את האיזון הזה לכיווננו.


הפוגת חורף - לאחר פיזור קומפוסט וחיפוי


מהי קרקע מאוזנת? (עבורנו)

קרקע בה נוכל לנצל את מקסימום המשאבים האצורים בה לטובת הצמחים אותם אנו מגדלים. החוכמה, מבחינתי לפחות, היא לגדל אדמה לאורך שנים, כזו שבטווח הארוך תדע "לכלכל" את עצמה במינימום התערבות מצידנו. קרקע בריאה ומאוזנת הקשורה קשרים סבוכים (הכוונה היא לתפטיר).


איך להכין את הגינה לעונה הקרובה?

  • גיזום מסיבי של הירקות שעדיין מניבים - סביר להניח כי הצמח יתקשה להעמיד דור נוסף, לכן נגרום לצמח להשקיע את מירב האנרגיה שלו בהוצאת פירות או הבשלת הקיימים. איסוף ואחסון זרעים לעונה הבאה.

  • פיזור קומפוסט בערוגה - לפני שאני שולח את הגינה ל"מנוחה" נהוג לפזר קומפוסט בין הצמחים, להשתדל מבלי שייגעו בגזעי הצמחים שעדיין נשארו או שיישארו איתנו גם לעונה הקרובה. מטרת הפעולה היא להזין את הקרקע בחומר אורגני זמין למפרקים ובכך להעשיר את האדמה טרם הזריעות או השתילות שנכונות להמשך השנה.

  • יצירת חיפוי עלים - תודה על השלכת העוזרת לנו לקלוט את השינוי, בזכותה גם יש סביבנו עלים המספקים חיפוי ראוי לערוגות. בכך אנו מונעים אדמת נגר, פיזור וקליטה אחידה של מים, חומר אורגני זמין לצמחים ולמפרקים, החזרת ה-DNA הסביבתי לקרקע. אני נוהג גם לפזר גזם דשא או נסורת בערוגות.

  • גזימת קטניות בגובה קרקע - במסגרת האיזון אותו הזכרתי למעלה, אנו מבינים שכל מה שנמצא באדמה צריך להישאר באדמה. כל התערבות, כולל עישוב והוצאת שורשים ידנית, תפרום את הקשרים והתפטיר הקיים. אך עם ובלי קשר, חשוב לזכור כי בשורשי צמחי הקטניות שוכנים חיידקי ריזוביום הקושרים חנקן הזמין לצמח וסביבתו. זהו בעצם הדישון הטבעי אותו אנו יכולים להחדיר לקרקע מבלי להתערב. למדתי מחבר טוב למקם צמחי קטניה בכל ערוגה לצורך כך ולגזום את הצמח לגמרי (גובה אפס) כשמסתיימת עונה, החיידקים יישמרו באדמה והשורשים "ייתקמפסטו" עם הזמן. את הכלל הזה חשוב ליישם.

ריזוביום - מקבע חנקן לקרקע

  • מיקום מערכת השקיה - ישנן מספר אסכולות ולבחירתכם ההחלטה בדבר מיקום מערכת ההשקיה. חלקכם יעדיף להוציא את מערכת ההשקיה הקיימת (טפטפות) טרם הערמת הקומפוסט והחיפוי ולהחזירה בגמר. חלקכם יעדיף למקם את מערכת ההשקיה מעל הקומפוסט אך מתחת לחיפוי. אך בכל מקרה איני ממליץ לקבור אותה מתחת לשני אלו. אנו צריכים שחומרי ההזנה של הקומפוסט "יטפטפו" לאדמה כחלק מתהליך הפירוק. מה שבטוח הוא שהכל נכון.

  • זמן להתבוננות - לאחר שביצענו את הפעולות הנ"ל, פינינו לעצמנו זמן לתכנן את העונה הקרובה בגינה. אילו צמחים אנו רוצים והיכן אנו מעוניינים לשתול אותם, האם אנחנו מעוניינים בערוגות חדשות או ליצור תוספות לערוגות הישנות. האם נרצה להתנסות בשיטת גידול נוספת. ועל זה נאמר "כל המרבה הרי זה משובח".

בברכת הכנה טובה לעונה הקרובה 🌱

23 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול