גֵּאוֹפִיט עם כַּפִּית

גם אם אתם לא יודעים אילו צמחים הם גיאופיטים, אני מבטיח לכם שנתקלתם בלא מעט וכנראה תסכימו איתי שהם מתמודדים ראויים לבעלי הפריחה היפה בטבע. הצמחים הנהדרים הללו מבשרים לנו את בוא החורף, לאחר שרוב השנה היו רדומים לגמרי על מנת לשמר את חומרי התשמורת והעמילן האצורים בהם. מנגנון זה מאפשר לצמח לשרוד גם בתקופות שחונות ואיזורי מדבר צחיחים בהם הוא יפציע כשהזמן הנכון יגיע.

אז מהו גאופיט? גאופיט הוא פקעת / בצל / קנה שורש שנשמר בקרקע בשלמותו כאיבר אגירה, בעוד חלקו העילי מת לגמרי עד לכדי ייבוש מלא.


תורמוס ו-4 גאופיטים בתמונה: סייפנים, חצבים, צבעוני וחמציצים


כמות השקיה בפקעות ובצלים

את הגיאופיטים אין צורך להשקות יתר על המידה מאחר וכל חומרי ההזנה והתשמורת כבר נאגרו בתוכם בתקופה בה הצמח היה בתרדמה.


איך גאופיטים מתרבים?

ישנם 2 מנגנוני רבייה המאפיינים את הפקעות, הבצלים וקני השורש

  • רבייה א-מינית וגטטיבית שיטת רבייה זו היא בעצם שיטה לא תלוית האבקה. ברבייה זו הגיאופיט מפתח רקמות שמתפתחות לאורגניזם אותו ניתן יהיה בסופו של דבר להפריד מצמח האם. הרקמות הללו נקראות גם ניצני התחדשות.

  • רבייה מינית שיטה תלויית האבקה אשר בסופה נוצרים הזרעים שצפויים להעמיד את דור הצאצאים הבא.


אילו פקעות, בצלים וקני שורש ניתן לגדל?

בין הגאופיטים אותם ניתן לגדל* בגינה או במרפסת ניתן למנות חצבים, אירוסים, רקפות, סייפנים, נץ החלב, פרזיות, נרקיסים, כלניות, כדן נאה, יקינטון, כרכום, דליה, בצל הגינה (כמובן) ואפילו החמציצים שאתם מנשנשים בחורף.

* חלק מהצמחים המצוינים מעלה נמנים על רשימת הצמחים המוגנים ובהמשך אספר לכם איך ניתן להשיג אותם מבלי לעבור על החוק 👮‍♂️ ששששש


מימין לשמאל: סייפנים, נץ חלב, נורית


למה הגיאופיטים פורחים בחורף?

נכון, רוב הפריחות בטבע מתרחשות באביב. אך הסיבה (העיקרית) להתפתחות הפריחה בגיאופיטים דווקא בחורף היא שיש פחות תחרות על מאביקים. מאחר והם בין הצמחים היחידים הפורחים בעונה הזו, הסיכוי להאבקה עולה ובכך גם הסיכוי להתרבות. חשוב לציין כי הפריחה באה לידי ביטוי עם התקררות מזג האוויר ולאו דווקא תלויה בכמות הגשמים.


איך להשיג גאופיטים בחינם?

קודם כל למען הסר ספק - פרחים מוגנים יש לשמר. עקירה, גיזום או העתקה של צמחים מוגנים מהווה עבירה על החוק. אך לעיתים (לטובה ולרעה) ישנם אזורים המיועדים לבנייה ולצורך שימור יש צורך לצאת למבצע הצלה וחילוץ לפני שהטרקטורים מגיעים. אז שמים כפפות (חלק מהפקעות רעילות), מצטיידים בכף שתילה או את חפירה ומים במידה ויש צורך לרכך את האדמה ומתפרשים על השטח לצורך הוצאת הפקעות והבצלים.


יצא לי מספר פעמים להיות שותף לרגעים כאלו ויש משהו מרגש באויר בזמן הזה. לא יודע אם זו "הרגשת השליחות" או הידיעה שאתה הולך להגדיל את ארסנל הפריחות שלך או שניהם.. אבל מה שבטוח אני כבר לא יכול לחכות לפעם הבאה.


חצב שחולץ ממבצע הצלה

לסיכום הגיאופיטים הם צמחים פשוטים שלא מצריכים מערכת השקיה או דישון והגמול עבורם הוא מעל לכל דמיון. אז פנקו את עצמכם באיזה גאופיט לפני החורף, שימו באדמה ותשכחו ממנו. הוא כבר יופיע כל עונה כדי לבשר לכם שהוא עוד כאן ושעשיתם משהו טוב 😍

59 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול