הוּמוּס קומפלט - הדרך לגינת פאר

בהמשך לפוסט על קומפוסט, אולי חשוב שניגע גם בתוצר נוסף שיעשיר את גינת הירק שלנו ויחזיר את המינרלים החיוניים לצמחים. שמו של התוסף הוא "הוּמוּס" וניתן ואף חשוב לשלב אותו בכל גינה ובעיקר בגינת הירק אותה אנו מטפחים בגאון. ההומוס מאוורר ומעשיר את האדמה ביסודות כמו ברזל, אשלגן, חנקן, זרחן ומנגן, עוזר בספיחת מים, מחזק צמחים, מונע ומרפא מחלות עלים ושורשים, משפר את מבנה הקרקע, מעודד התפתחות מהירה של מיקרואורגניזמים יעילים לצמחים ובצמחים מסוימים אף מזרז התרבות וגטטיבית.


מהו הומוס?

ההומוס הוא התוצר הסופי בהחלט של הפירוק (קומפוסטציה) והנקודה בה החומרים לא ימשיכו להתפרק יותר. בתום תהליך זה שלוקח שנים ההומוס הוא במצב הזמין ביותר לצמחים.

הומוס
הומוס - התוצר הסופי של תהליך הקומפוסטציה

איך נוצר הומוס?

הומוס נוצר מפירוק של חומר אורגני. ההומוס אותו אנחנו רואים בחנויות, הוא לרוב התוצר של התולעים האדומות, נקרא גם וורמי-קומפוסט וזו גם השיטה הכי יעילה לייצור מהיר, איכותי ופשוט.


סוגי הומוס

הומוס יבש - חומר אורגני ברמת פירוק גבוהה מאוד, נראה כמו אדמת שתילה ונעים למגע. לפזר בערוגה או להצניע ישירות בקרקע 1-2 ליטר למ"ר.


הומוס נוזלי / תה הומוס - התוצר הנוזל כתוצאה מפירוק החומר האורגני, נאגר לרוב במיכל המונח מתחת למצע ולמיכלי הגידול (מכח הגרוויטציה). במרבית המקרים יחס המהילה של הומוס/מים הינו 1 ל-10. משמע, 1 ליטר של הומוס נמהל ב-10 ליטר מים. את הנוזל ניתן ליישם ישירות על הצמחים בגינה בריסוס עלוותי ו/או ישירות בקרקע, עדיף לפני השקייה ואפילו כאשר הצמח "מעט צמא".


מה ההבדל בין קומפוסט להומוס (דשן)?

כפי שציינו ההומוס בטבע הוא התוצר הסופי בהחלט של הפירוק. גם הקומפוסט הביתי או מהמשתלה הוא לא התוצר הסופי, הוא השלב בו התוצר זמין לגינה שלנו והוא מכיל הומוס בכמות נמוכה ביחס להומוס טהור שנוצר בתום תהליך ארוך או תוצרם של התולעים האדומות.


איך מייצרים הומוס בבית? (ואם אין לכם כח, יש מבצע למטה)

ישנן מספר שיטות לייצור מהיר של הומוס ביתי שתוכלו למצוא ברחבי הרשת וכמעט כולן נכונות. אך לפני שאנו מתחייבים בפני התולעים המדהימות הללו שנוכל להכיל ולהאכיל אותן, הייתי מתחיל בשיטה פשוטה שתוך כחודשיים תוכלו להכפיל את כמות התולעים שברשותכם ובד בבד ליהנות מדשן איכותי לצמחים שלכם.

כל שצריך על מנת להתחיל לגדל תולעים אדומות ולייצר הומוס ביתי:

- דלי 15 ליטר ללא בסיס ועם מכסה מחורר

- את חפירה

- גרעין רבייה של תולעים אדומות

- איזור מוצל


חופרים בור באיזור מוצל בצמוד לערוגת הירק שלנו. מניחים את הדלי ללא הבסיס בבור שחפרתם (ניתן גם לחורר את הדלי בדופן הצמודה לערוגה על מנת שהתולעים יוכלו להיכנס ולצאת ממנה באין מפרע). מכניסים פסולת אורגנית, גזרי עיתונים ו/או נייר וגרעין רבייה של תולעים אדומות (ישנה קבוצת מסירה נחמדה בפייסבוק). אולי כאן חשוב לציין כי התולעים לא אוהבות שמש ישירה ומשגשגות בטמפרטורות בין 10 ל-28 מעלות כאשר הטמפרטורה האידיאלית לגידול תולעים אדומות הינה 21 מעלות. בימים חמים תוכלו להקפיא את המזון שלהם ולהניח בחלק העליון של הערימה ע"מ לקרר ולהוסיף לחות למצע. חשוב שתהיו יצירתיים בעניין הזה כדי שאוכלוסיית התולעים שלכם תוכל לשגשג.

תולעים אדומות
תולעים אדומות - אוהבות מצע לח


מה תולעים אדומות אוהבות לאכול?

תולעים אדומות הן לא אנינות טעם במיוחד וכל עוד מה שתכניסו לערימה הוא אורגני ותשמרו על לחות קבועה במיכל (75% לחות) הכל אמור לזרום על מי מנוחות.

הפסולת האורגנית אותה כדאי להוסיף למיכל:

- קליפות ושאריות ירקות ופירות

- משקעי קפה, תה, ניתן עם התיון

- מאפים ישנים ועבשים

- שאריות מזון מבושל (ולא חריף)

- זבל בעלי חיים

- קליפות ביצים (עדיף מרוסקות, גם יימנע ריחות ופעילות אנאירובית)

- גזרי עיתון ונייר, קרטונים קרועים דקים, קרטוני ביצים


מה תולעים אדומות לא אוהבות לאכול?

- בשר, דגים, מוצרי חלב

- שמן, חומץ ורטבים

- הדרים, פלפלים, עגבניות וקליפות חצילים

- מאכלים מסוכרים וריבות

- חריף

- חומרים לא אורגניים (בדים, פלסטיק, מתכות וכו'..)


דברים שחשוב לדעת בהכנת הומוס ובשימוש בו

  • את ההומוס ניישם בגינה על צמחים ששורשיהם כבר התבססו או לפחות 3 שבועות ממועד שתילתם.

  • יש לדאוג לכיסוי המיכל באופן קבוע למניעת כניסת מזיקים כמו זבוב החייל השחור שזחליו מהווים אויב עבור התולעים.

  • יש להניח בתחתית המיכל כמה שכבות של נייר עיתון החביב על התולעים.

  • מעל העיתונים מומלץ לפזר שכבת אדמה


פעולת התולעים וייצור ההומוס הן עוד דרכים בדרך למטרת העל שלנו, גידול הירקות או צמחי הנוי שלנו בצורה הכי פשוטה ויעילה המתמזגת עם הטבע שסביבנו.


מבצע הומוס להמונים

הומוס רמת נגב יוצאים בליין מוצרים החדש הכולל וורמיקומפוסט (הומוס יבש), הומוס נוזלי ותרסיס עלוותי לשימוש חיצוני. לרגל ההשקה הם מציעים אך ורק לחברי קבוצת ״הגנן״ חבילת מוצרים איכותית הכוללת:

  • מיכל 10 ליטר של הומוס נוזלי

  • שני מארזי 5 ליטר של וורמיקומפוסט

  • שני מכלים של תרסיס עלוותי

בעלות של 289 ₪ כולל משלוח במקום 355 ₪


ההטבה בתוקף עד סוף ינואר 2021

כדי ליהנות מהמבצע הבלעדי לחברים של "הגנן" יש להקליק כאן ולהכניס את הסיסמא: haganan. המבצע בתוקף עד סוף ינואר 2021


בהצלחה


102 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול