הכל על השקייה


בישראל הקיץ חם והחורף נוח יחסית עם כמות משקעים משתנה. כל זה מצריך מאיתנו להיות עם היד על הדופק בכל מה שקשור להשקיה נכונה בצמחים. לקחנו מספר שאלות בסיסיות שעולות לכל גנן מתחיל ועשינו לכם סדר.מתי להשקות את הצמחים?


לצורך כך יש שיטה די נוחה שנקראת "כלל האצבע" הנמצאת ב"ארגז הכלים" המשותף של החקלאי והגנן הפשוט. לוקחים את האצבע המורה, תוחבים לאדמה מעל מחציתה, מוציאים וסופרים את מספר הגרגרים שיצאו עימה מהאדמה.


  • 10 גרגרי חול ומעלה - אין צורך להשקות

  • 0 גרגרים - תשקו

  • אם יוצא בין לבין, תשקו למחרת.כמה להשקות את הצמחים?


בגדול השקיה בצמחים מצריכה הכרות עם הצמח. אחרי הכל, השקיה של נענע היא מרובה ביחס לצרכי ההשקיה של הפלומריה הריחנית המוכרת גם כפיטנה / פרחי הוואי, אשר מספיק הניחוח כדי לדעת שיש אחד בסביבה. אז כשאתם יוצאים מהמשתלה, תשאלו את המוכרן על מידות ההשקיה של כל אחד מהצמחים בארגז.


אך מבלי להכיר את הצמח אלו הם חוקי הבסיס שלי:

  • השקיית צמחים בתוך הבית - מחכה שהאדמה תיהיה יבשה לגמרי לפני השקיה נוספת גם אם מדובר במספר שבועות.

  • השקיית צמחים באדמה חופשית - קשה להגיע להשקיית יתר באדמה חופשית, ניסוי (תְּהִיָּיה) וטעייה היא הדרך הטובה ביותר. מי יודע מה טוב לילדים שלנו יותר מאיתנו? מעבר לעצה ההיא מהמוכרן, תצטרכו להתבונן בצמח וזעקתו למים תוך התחשבות בעונת השנה והאקלים. עלים נפולים ועייפים יישמחו לקבל מנת מים הגונה ביום חם ובגלל שכמעט אין חשש להשקיית יתר, הצמח רק ירוויח וגם אתם.

  • השקיית עציצים במרפסת או בגינה - דובק ב"כלל האצבע".

אם בכל זאת שכחתם מהו הפוטוס ומהי הסנסיווריה שכרגע הוצאתם מהרכב, תוכלו לכתוב לי מטה בתגובות ואשתדל להגיב במהרה. בינתיים בשביל ההתאקלמות שימו באיזור מואר, אך ללא שמש ישירה.איך להשקות את הצמחים בגינה?


בשנים הראשונות השקיתי רק את האדמה (ולא את העלים) ולרוב זה עבד מצויין. בטח בקיץ. לאט לאט הבנתי שבגדול אם מדובר בצמחים טרופיים אין בעיה להשקות גם את העלים ישירות, זה תורם לרענונם ויש אף צמחים התלויים בזה. אני נמנע מלעשות כן בשעות הקרינה החזקה לצמחים הנמצאים בשמש מלאה (להכרת הנושא ומהן השעות תוכלו לקרוא מידע בבלוג "דרוש אור. וצל"). חשוב לציין כי רוב ככל הצמחים העונתיים של קיץ לא אוהבים השקיה של העלים וההשקיה הנכונה תיהיה של האדמה בלבד.


חשוב! שימו לב במהלך ההשקיה או עם הזמן כי אין חשיפת שורשים בצמח, מקרה העלול להוביל להחלשה ותחלואה שישפיעו על קצב צמיחה והתפתחות לקויה של הצמח עד לאי התפתחות כלל וכלל.כיצד למנוע איבוד מים בצמחים?


אם אתם מוצאים את עצמכם משקים בבוקר ובערב כבר הצמחים צמאים למים כנראה שתצטרכו לבצע לפחות 1 מ-2 הפעולות הנ"ל:

חיפוי הקרקע - ביצוע איסוף עלים לצורכי חיפוי יעזור לשמירה על הלחות של הקרקע ובמניעת איבוד מים. הצעד הזה גם מאפשר למפרקים לעבוד ולהשביח את הקרקע וזה בכלל "ווין ווין". נסורת, גזרי עץ או גזם דשא לחיפוי הגינה גם עובדים אך אני תמיד מעדיף להשתמש במה שזמין וקרוב.. אם היו לי סוסים הייתי נעזר בגלליהם (אחרי בדיקת מועד התילוע האחרון).


פְּרִישַׂת ציליה - בחודשי הקיץ החמים שימוש ברשת הצללה תחסוך לכם מים רבים ותמנע מהצמחים להגיע למצב של עקת מים. מצבים כאלו עשויים להוביל להשקעת האנרגיה שבצמח להתאוששות ולא לחנטה ראויה. רשת צל צפופה תמנע כניסת קרני שמש. צבע כהה של רשת צל תמנע אף היא כניסה של קרני שמש ותיצור איזור מוצל יותר. כל אלו ועוד הם גורמים חשובים בכל מה שקשור לבחירת רשת ההצללה המומלצת ביותר עבורכם.לסיכום!


גינה בריאה, איתנה ומניבה נשיג דרך יישום של ארבעת כללי הבסיס הללו להשקיית הגינה.

כי כולנו צריכים מים כדי לצמוח 😉69 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול