פרמקלצ'ר - כדרך חיים ויישום ערוגת לזניה

בפרמקלצ'ר מדברים על מציאות. מבחינתי לפחות, זו המהות. מיליונים של שנים שהכדור הזה מתקיים לו ואנחנו רק פיסת גרגר מההיסטוריה המשוערת, הידועה והעתידית. הגלגל שנקרא חיים ימשיך להתגלגל אם נרצה ואם לא ומה שנותר לנו הוא להתקיים ולהיות חלק ממנו, בהקשבה ובהאזנה מלאה לטבע שלנו. זוהי הפרמקלצ'ר. בפרקטיקה אצלי יישמתי זאת באמצעות "שיטת הלזניה" עליה אפרט בהמשך ולשמה אני כותב. אבל לאחר שקראתם את ההקדמה הזו תנסו להבין איך אני והרבה כמוני שמהם למדתי (ועדיין לומד ומתרגל) רואים את המציאות באופן שכזה.


ברמה המעשית, אני מתייחס לפרמקלצ'ר (חקלאות בת קיימא) כשיטה לגידול אדמה ולחיים הרמוניים עם הטבע ומה שסביבנו. הכל מלא באוֹרְגָּנִיּוּת בדיוק כמו בקרקעית הג'ונגל: עלים, ענפים, צרכים, לחות. שכבות על גבי שכבות הזמינות למפרקים (ובמקרה שלנו כמו לזניה לאיטלקים 😉) ומה שיפה הוא שכל זה יכול להיות אצלכם בגידולים על הגג, במרפסת הביתית או בגינה... איך? בקלות אם תקפידו על הפרקטיקה. השאר זה בונוס. באחריות.


מצרכי בסיס לערוגת לזניה:

  • קרטון לחיפוי האדמה בבסיס

  • ענפים / זרדים / רסק עצים

  • עלים / גזם דשא

  • קומפוסט

  • מעט אדמת שתילה (לא חובה)

  • מים

  • גדר תחימה כ-20/30 ס"מ. גם כאן תיהיו יצירתיים. אחת הערוגות אצלנו פעם כללה לְבֵנִים שהונחו באלכסון ופרקט עודף שנשאר לשכן.


איך מתחילים?


בוחרים את מיקום הערוגה בהתאם לתנאי האור (שמש זה חובה, לפחות ברוב שעות היום ובטח בזמן הקמת גינת חורף). מניחים את הקרטון על כל השטח המיועד, תוחמים עם גזעים / ענפים / אבנים - כל מה שטבעי ומרגיש נכון ויספק מסגרת גבוהה מעט. בכל זאת, המצע יהיה לעיתים מנותק מהקרקע. מתחילים לפזר את "המצרכים" בשכבות כמו בתמונות מטה: קרטון, קומפוסט, ענפים, עלים, קומפוסט, זרדים, עלים, ענפים, אדמת שתילה, חיפוי וחוזר חלילה. להצלחה וזירוז תהליך הפירוק דאגנו לדרוך בתוך הערוגה בין שכבה לשכבה ע"מ לדחוס את כל המרכיבים ולהשקות בין שכבה לשכבה. אם בסוף אתם מרגישים שהמצע "לא מחזיק מים" זה בסדר, תוכלו להוסיף שכבת עלים נכבדת ואדמת שתילה וחיפוי של עלים/גזם דשא/רסק יער לשמירת הלחות.


טיפים לטיפול בערוגת הלזניה


כאמור, מאחר וכמעט ואין אדמה, תוכלו להיעזר בגזם דשא / רסק עצים אשר יעזרו לאגור לחות. בתמונה המצורפת מטה תוכלו לראות ערוגה נוספת שהקמנו, אותה חיפינו עם נסורת.

בנוסף, הטמנת פסולת אורגנית ביתית בערוגה כמו שאריות מהכנת הסלט, קליפות ירקות, קליפות ביצים שטופות ושבורות יעזרו להוספת סידן ובכך מניעה של שחור הפיטם. קומפוסט נוסף מוצלח הוא צואה של סוסים או פרות (שימו לב שהבהמה התורנית לא קיבלה טיפול תילוע בחודשים האחרונים, זה עשוי להשפיע ולעכב את עבודת המפרקים ונביטה). ישנם שנותנים מנת שתן בדלי מלא מים ושופכים בנקודות צימוח בגינה. דבר חשוב נוסף לחיסכון בעלויות המים. הוא פְּרִישָׂה של רשת צל לסינון קרינת השמש. ראו זאת בגדר חובה בקיץ הישראלי ולגינות עם שמש ברוב שעות היום. הוספת דשן אורגני נוזלי פעם בשבוע כחודש לאחר שתילה כשהצמחים מתחילים להתפתח יוביל להצלחה כבירה. תזכרו שצמחים חזקים סובלים ממינימום מחלות, שאגב גם איתן אנחנו לומדים לחיות בהרמוניה. מרכיב נוסף חשוב הוא יצירת איזון באמצעות צמחי קורבן. אט אט תתחילו לראות הרבה צורות חיים המשתכנות בין גידוליכם ופטריות שמידי פעם יגיחו בערוגה כדי לאותת שאתם עושים משהו נכון, גם המצע יהיה בהמשך יותר ויותר "חולי" ויצליח לאגור נוזלים למשך פרק זמן ארוך יותר.


מעבר להכל ולא פחות חשוב, הצטיידו בסבלנות. זהו המפתח העיקרי בכל מה שקשור בהקמת גינה. העניינים הללו לוקחים זמן, אם כי פחות זמן משתילה במצע "צמוד קרקע". אל תשכחו שהגינה שלכם היא שלכם ולא של אחרים. מה שראיתם ב-Pinterest לא יאוחר לבוא אבל הוא גם לא יקדים. היו סבלניים ותנו לגינה להתפתח בקצב שלה.
ולקינוח


מייק פיינגולד, דמות צבעונית בפני עצמה ומומחית בתחום הפרמה אמר משפט שקשה לי לא להסכים איתו:

"Permaculture is a revolution disguised as gardening"

ובתרגום חופשי: "פרמקלצ'ר היא מהפכה בדמות גינה"

לאחר שנגעת בשיטה הזו קשה לא לחשוב איך לא עשית את זה קודם. אך כמו באג'נדה אתה מבין שכל דבר הוא תהליך ויש לו את הזמן שלו. בהצלחה.


אשמח להערות / הארות / שאלות / רשמים / פידבקים מטה


104 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול