עשביה - מלחמה על לא דבר

אפשר לקרוא לבלוג הזה טור דעה שעוסק ב"שאלת השאלות" (או "תשובת התשובות"). האם יש צורך בעישוב האדמה או שבכלל כדאי להמנע מכך ולהשאיר את האדמה נטולת עישוב ו"צפופת" שורשים, גם אם מדובר בעשבים "שוטים". אז כמובן שהכל בסופו של דבר מתקשר לאיזון.. אך בנימה זו אוסיף ואומר שאני כמעט ולא מעשב. הדבר היחיד שדורש עישוב (או יותר נכון גיזום בגובה אפס) מבחינתי הוא מה שמפריע לתהליך פוטוסינתזה תקין בצמחים אותם שתלנו או זרענו ורק של מה שנמצא בתחומי הערוגה שלנו.


כפי שציינתי לא פעם בבלוגים הקודמים, לטעמי, המגוון הוא מה שאחראי על הצלחת הגידולים שלנו. משפחות צמחים שונות, זנים משתנים, צמחי בר, צמחי חלוץ (אלו שצומחים ללא כל דרישה מבחינתנו - התחלת הסוקצסיה), עצים, גזם מקומי שאנו משאירים בחלקתנו להזנה חוזרת או לשימוש חוזר (כמו חלופה לבמבוקים להדליות).. לכל אלו יש תפקיד מסודר בגינה בדרך לגידול אדמה בריאה המכילה את כל "אבות המזון" לצריכתם של הצמחים.


עשבים "שוטים" - הסוד הוא במגוון

תרומת עשבים שוטים לגינה

  • שורשים - המצאות שורשים באדמה, בחודשי החורף בעיקר, מונעת אדמת נגר וקליטה טובה יותר של מים. מעבר לכך, השורשים גם אחראים על איוורור האדמה* ומשכן למיקרואורגניזמים שונים בהתאם לצמח. מגוון כבר אמרנו?

  • תאחיזת מים - שיעור המים הנשמרים בקרקע הם מדד חשוב בכל קנה מידה, בטח באקלים כמו שלנו. שיפור תאחיזת המים בגינה יבוא לידי ביטוי בעקבות הצללה של העשבים את הקרקע ואיזור הגידול שלנו ובכך יימנעו אידוי ויישמרו על הלחות בקרקע.

  • מאביקים - בעיקר באביב כאשר המגוון הגדול גם פורח, המוני מאביקים מתעופפים להם ומאביקים את הצמחים שאנו מגדלים. גם כאן, ככל שהמגוון גדול יותר, כך גם מגוון המעופפים גדל. למה זה חשוב? חרציות בר יימשכו חיפושיות וחמציצים יימשכו דבורים, אך אף אחד מהם לא יוכל להאביק את פרחי האוכמניות הדורשים מאביקים קטנים בהרבה.. לכן, העלאת המגוון הביולוגי בגינה עובר גם דרך החרקים הקטנים שעשויים הרבה פעמים להיחשב כ"מזיקים", אך זו תפיסה עתיקה, לפחות עבורי, שיש לשנות. לבלוג בנושא גינת מאביקים - לחצו כאן

  • חיפוי - מבחינתי, חיפוי הוא בגדר חובה בכל עונה. ואם אפשר שהחיפוי יהיה הגזם של אותם עשבים או עלים מהעצים שמסביב זה יהיה צעד נכון מכל הבחינות: מניעת אידוי, שמירה על הלחות, עזרה במניעת נביטה של צמחים מתחרים והשארת הדנ"א של הגינה -> בגינה.

גינת קיץ - הנבטת דלועיים על מצע קומפוסט וחיפוי עלים

הבהרה:

לפני שאתם נותנים לצמחים שלכם להתחרות על משאבים עם צמחי חלוץ, תדעו שהסיכוי שלהם נמוך אם לא עוזרים להם. אז קודם כל מכשירים את השטח עבורם על מנת לתת להם יתרון. אחרי הכל אנחנו בראש ובראשונה מעוניינים לגדל את הצמחים שעונים על הצרכים שלנו. לכן אם יש צורך לדלל עשבייה שוטה, אז גוזמים אותה בגובה 0 כדי לאפשר לשמש לחדור, לבצע פוטוסינתזה על צמחי גינת הירק שלנו ובכך לבסס את הצמחיה / הירקות / הפירות אותם אנו מעוניינים לגדל. אה.. ואל תדאגו בנוגע לשורשים של הצמחים שהשארתם, זה ייתקמפסט עם הזמן ויהווה חומר הזנה נהדר לצמחים הבאים.

גינת חורף - עישוב רק בתחומי הערוגה

* הכרה והבנת מבנה הקרקע שלנו הוא עניין חשוב לכשעצמו. לצורך ההמחשה: קרקע חרסיתית יכולה לעזור בשימור המים אך גם לקרקע קשה שתמנע משורשים לחדור לעומק להשגת הלחות הנדרשת לקיומו ולהתפתחות יעילה של החלק העל קרקעי של הצמח. מאידך, אדמה חולית תהיה אוורירית אך גם ענייה בחומר אורגני הנדרש לקיום מרבית הצמחים שאנו מגדלים. לכן חשוב לזכור כי שורשי העשבים עוזרים לנו לשמור על מבנה הקרקע ולאיוורורה, אך מבנה הקרקע מושפע בעיקר מסוג האדמה המקומית.. אגב, שום דבר שקומפוסט טוב (עדיף ביתי) וחיפוי אורגני לא יכולים לפתור. מניסיון.


בהצלחה! :)

36 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול