גינת מאביקים

מכירים את זה שהקישוא או הדלעת שאנחנו מגדלים מוציאה פרי שנושר לפני שבכלל הגיעה לגודל של כדור פינג פונג? הרגע היה שם פרי קטנטן עם פרח בקוקו בלוף שגרם לי להמתין בגאווה ובציפייה ויום לאחר מכן החל להשחיר בדרך למוות בטרם עת. אז חקרתי קצת והסתבר שאני לא היחיד וכשחקרתי עוד יותר הבנתי גם למה זה קורה.. מסתבר שהתשובה היתה בחוסר במאביקים בגינת הירק שלי.


תפקיד המאביקים בגינה

בעלי חיים מאביקים הם האמונים על "עיבורה" של הגינה שלנו. כאשר הם עוברים מפרח זכר לפרח נקבה ומבצעים את מה שאנחנו שומרים (לרוב) לחדר המיטות ובכך מבטיחים התרבותם שנה אחרי שנה במשך כ-130 מיליון שנים (ראוי להערכה ולהארכה). אם רק אחד מאותם "מבטיחי העתיד" הללו היה מוצא לנכון להיכנס לפרח הצהוב של דלעת הערמונים שלי ומפרה אותה.. אבל איך הוא היה מגיע אם לא קראנו לו?


הסוד הוא במגוון

מניסיון, משיכת מאביקים לגינה והרבה מהם זו הדרך הנכונה והיעילה ביותר להבטיח גמול במספר הפירות, הגעה לחנטה, הוצאת פרי וזרעים שנוכל להכניס לבנק הזרעים לזריעה או הנבטה בעונה הבאה. על אף שחלקנו דואגים לפרחים עונתיים מידי עונה כמו לוע הארי, טגטס או פורטולקה, דווקא הצמחייה המקומית ובעיקר צמחי הבר הם אלו שיימשכו את המגוון הגדול ביותר של חרקים מאביקים. במקרה הזה הרווחנו מכל הבחינות והגעת החרקים הללו תמשוך את טורפיהם הטבעיים שירחיבו את המגוון ויעזרו לכל המערכת האקולוגית לשגשג, בעלי חיים וצמחיה גם יחד. זו גם אחת הסיבות שאני ממעט לעשב בתחומיי הערוגה וסביבה, לצורך העלאת מספר הפרטים והמגוון הביולוגי בגינה.


כחלק מהמגוון דרושים גם צמחי פונדק שיאפשרו לזחלי הפרפרים והעשים להתקיים, להתגלם ולהעשיר את אוכלוסיית הפרפרים בגינה שלנו. צמחי פונדק לפרפרים צריכים להימצא באיזורים שמשיים על מנת שיהיו אטרקטיבים עבור בעלי הכנף המעדיפים להימצא בשמש ברוב שעות היום. גם לזה יהיה נכון לדאוג לצמחיה מגוונת, גבוהה ונמוכה באיזורים המוצלים שיהוו מסתור בשעות החמות ולהגנה מטורפים בלילה.


האבקה בעצי הדר נפוצה אף היא ומושכת מאביקים רבים. לכן במידה ויש לכם עץ הדר בגינה, יהיה נכון לבצע הרכבות של מספר זני הדרים על מנת להבטיח רצף פריחה לאורך זמן. הרכבות הדרים בגינה או בסמוך לה למשיכת חרקים מאביקים הינה דרך נהדרת להבטחת האבקת הירקות והפירות אותם אנו מגדלים.

המצאות צמחי בר מקומיים בגינה - מרחיבה את המגוון הביולוגי

בעלי חיים מאביקים - מי אתם?

כפי שצויין, המגוון הגדול הוא הגורם המכריע כאן. פרפרים ודבורים הם הדבר הראשון שעולה לנו לראש, אך אל לנו לקחת את התואר של המאביקות הראשונות בהיסטוריה לחיפושיות וכמוהן בגינה מאביקה ניתן למצוא גם את חידקונית הקיפודן, אדמון מצוייר או הצופיות שתמיד ייגרמו לנו להתמוגג מהריחוף היציב. הרשימה מתארכת אבל אתם כבר מבינים שהיא כמעט אינסופית כשמקיימים מספר צמחים ממספר משפחות ומספר זנים.


האבקה ידנית - לא לעצלנים בלבד

מאחר ואנחנו חלק מהסביבה האקולוגית ובאינטרסנטיות קנאית מעוניינים גם בשגשוגה, אנו יכולים וצריכים להימנות על רשימת המאביקים. מניסיון העבר, מכחול עדין יוכל להסיע אבקנים מפפאיה זכרי לצלקת של פפאיה נקבית.. ניעור קל של ההדליה יעזור בהפריה של פרחי עגבנייה ורטט עדין מהצד האחורי של מברשת השיניים החשמלית יידאג להיפרדות האבקנים בפרחי האוכמניות אל הצלקת ומשם הדרך להפריה ולחנטה קצרה.


כאן נופשים בכיף - בית מלון לחרקים

אם כבר אנחנו מושכים חרקים מאביקים לגינה שלנו היינו רוצים גם שיישארו ובשנים האחרונות ניתן לראות "טרנד" של בתי מלון לחרקים. הכוונה היא נהדרת במידה והבנייה של מתקן כזה היא באמת אקולוגית ומחומרים מקומיים. רכישת מתקן שכזה המכיל חלקי פלסטיק (לא ממוחזר) זה בעצם התהליך ההפוך וכבר עדיף להשאיר את התפקיד לפרחים. העדיפות היא תמיד להכין אחד כזה לבד ללא דבקים רעילים לסביבה ואם כבר רוכשים אחד תדאגו שהשימוש בחומרים בסוף התהליך הביאו באמת ליותר תועלת בכמה שפחות נזק אם בכלל.


מדריך להכנת בית מלון לחרקים


מזמזמים כל הדרך אל הבנק... תודה שקראתם 🐝


50 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול