בואו נכין את ערוגתכם לחורף + בונוס

את הבלוג הזה אני כותב בזמן שאני לוקח חלק בסדנא נהדרת שהרעיון שעומד מאחוריה הוא ממש החלק השלם של כל מיני חלקי פאזל במחשבותיהם של גננים חובבים כמוני.כם.

כשהגעתי לשם הכותרת היתה "גינון הוליסטי", אך מעבר לזה שיש כאן משהו הרבה יותר גדול בעל היענות התנדבותית אדירה שהוא בסיס נכון לדורות הבאים, זו כנראה הדרך היחידה להציל את הכדור הזה ובינינו זו גם הזדמנות שתיתכן ולא תחזור.

המיזם מתעסק בהקמת גינות פרטיות או ציבוריות על ידי מתנדבים כחלק מדאגה לסביבה בה אנו חיים, לתזונה נכונה מגינת הירק האורגנית אותה תגדלו בעצמכם ולחינוך לחלוקת השפע כאשר התוצרת מספקת. כן, הסעיף האחרון קורה ביג טיים - אם הבסיס נבנה נכון (וכאן ישנו כח עזר אדיר של מתנדבים וניסיון שלא יסולא בפז) אתם תגיעו לתנובה שיכולה בשקט לכלכל גסטרונומית מספר משפחות. למעוניינים פרטים נוספים מטה.


נתחיל מהסוף: מה מגדלים בחורף?

עלים ירוקים - חסה, מנגולד, מיזונה, רוקט, פטרוזיליה, כוסברה, באק צ'וי, סלרי, תרד...

הצריכה היומית שלכם תגדל ואתם תכניסו לגוף שלכם בריאות. נטו. הסנדביץ' שאתם מכירים הוא לא אותו הסנדביץ' המכיל ירקות מהגינה שלכם.

כרובים - ברוקולי, כרוב, כרובית, קולורבי..

טעם שלא הכרתם, הקולורבי יותר חריף מוואסאבי ומתי לעזאזל אכלתם ברוקולי אורגני שכרגע נקטף? כרוב לבן או סגול הם בעל טעם שונה לגמרי ממה שאתם מכירים. ראו הוזהרתם.

ירקות שורש - גזר, תפוחי אדמה (החל מנובמבר - דצמבר), סלק, סלרי, שורש פטרוזיליה..

רק מלחשוב על הקראנצ'יות של ירקות השורש אני כולי מצטמרר שלא נדבר על הטעם של גידולי ירקות השורש בבית.

פרחים מאביקים - כובע הנזיר, אפונה ריחנית, סלסלי כסף, קלנדולה, כלניות, רקפות..

תכניסו לגינה פרחים. הצבע והריחות יימשכו מאביקים כמו פרפרים, שיימשכו טורפים כמו גמל שלמה, שיימשוך את הקיפוד שבסוף ינשנש את הנחשים והעקרבים בקיץ אם אתם נמצאים בקרבת שדות.


קטיף ירקות חורף בגינה5 צעדים חשובים בהכנת הגינה לחורף:


תכנון זריעה מאוגוסט

המזוודה עם הזרעים מהחורף האחרון יוצאת מהמחסן ואנחנו מתחילים לבצע הנבטות של קטניות כמו שעועית ואפונה על מנת שיהיו מוכנים לשתילות ספטמבר.


הכנת ערוגות

זה הזמן ליצור ערוגות חדשות (ו/או מהישנות) שיהיו מוכנות לקבל את פניהם של שתילי החורף החדשים לכשהתקררו הלילות.


זמן מנוחה

מתן מנוחה של כחודשיים משתילי הקיץ לאחר טיוב הקרקע על ידי קומפוסט וחיפוי טוב יסדרו לנו גינה מוכנה להפליא ואדמה פוריה שרק מחכה להזין את שתילי החורף שייכנסו לערוגה בהדרגה.


חיפוי

גשמי החורף לעיתים גורמים לחשיפת שורשים בצמחים, מה שיכול להביא להיחלשותם ובסופו של דבר למחלות. מעבר להעלאת פוריות הקרקע, ביצוע חיפוי רסק עצים / עלים / גזם דשא שכזה יסייע בקליטת נוזלים מירבית והבטחה שהערוגה גם אוגרת אותם בצורה אחידה וכאמור יימנעו סחף ונֶגֶר.


סיבובי שתילה

גם כאן כמו בכל עונה וכחלק מהאסטרטגיה הכוללת, יש צורך להכין סיבובי שתילה במרווחים של כחודש אחד מהשני על מנת להבטיח תנובה רציפה במהלך כל חודשי הסתיו/החורף ועד הקיץ.


והנה בלי לשים לב, בניתם לעצמכם ולעולם בית גידול שהוא לא רק צמחים. הוא אנרגיה של הטבע על כל חלקיו וכולל בתוכו גם בעלי חיים. תוספת של מקור מים קטן עם כמה דגיגי גמבוזיה או רוזי בארב שיאכלו את זחלי היתושים ובכלל השלמתם 3 מתוך 4 היסודות: מים, אדמה ואויר. גם ליסוד האש הרביעי יש מקום.. הדלקת נרות בפינות הגינה בסוף יום העבודה בגינה יבטיח שאנרגטית יצרתם כח שעליו הטבע יודה לכם. מבטיח ✋.


אלו הן עיקר הפעולות ההכרחיות אותן צריך לתכנן ולהכניס לאסטרטגיית הפעולה של הקמת גינת חורף. זכרו - "דרוש צעד קטן לשינוי גדול!" (רוברט מאורר, "דרך הקאיזן")


בהמשך לנאמר הייתי רוצה להמליץ על סרטון קצרצר ופשוט של איתמר מ"שפע הטבע" העוסק בשתילות חורף והכנת הערוגות:


בונוס לרציניים בלבד

אם כבר נשארתם עד כאן אז ייתכן ואתם מסוג האנשים שיירצה לשמוע עוד פרטים בנוגע למיזם שהזכרתי מעלה. לחצו כאן לפרטים והרשמה כאורחים או כמארחים. בהצלחה!


נמסטה שנשארתם עד כאן 🙏59 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול