רק היום! היום הקצר בשנה

היום 21.12.20 זהו היום הקצר בשנה, לפחות בחלק שלנו של כדור הארץ. בחלקו השני נהנים התושבים מהיום הארוך ביותר. היום הזה נקרא במספר שמות כמו "נקודת היפוך" / "יום המפנה החורפי" / "יום היפוך החורף" ובאנגלית שמו "Solstice".


בשנה אחת ישנם 2 ימים שכאלה, בהם נתיב השמש נמצא הכי רחוק מצפון או מדרום של הקו המשווה. בחצי הכדור הצפוני יום ההיפוך של הקיץ מתרחש ב -20 או ב -21 ביוני ובחורף ב-21 או 22 בדצמבר. מצד שני (תרתי משמע), בחצי הכדור הדרומי בו עונות השנה הפוכות, המצב בדיוק הפוך. אך מה שנכון לומר על 2 האיזורים הוא שהיום הוא הקצר ביותר כאשר הוא בשעון חורף והארוך ביותר כשהוא בשעון קיץ.איך נקודת ההיפוך משפיעה על הגינה שלנו?

הסיבה לכך שמעכשיו החורף נחשב לחורף (ולא סתיו) הוא שקרני השמש נמצאות בנטייה חדה והאיזור הזה של כדור הארץ סופג פחות קרינה לכן הימים גם מתקררים בהתאם והגינה שלנו סופגת פחות שמש, משמע פחות פוטוסינתזה לצמחים. לכן, בתכנון של גינת חורף יש צורך לקחת בחשבון גם את המשתנה של כיוון השמש. חשוב לזכור כי צמחי החורף מתאפיינים בצימוח איטי ביחס לירקות הקיץ בגלל המחסור בשמש - צריך להקל עליהם.

אם יש צורך בתחילת החורף לגזום מעט מאיזה עץ או שניים שיניבו רק בקיץ, כדאי לשקול זאת ובכך לאפשר לאור נוסף להיכנס לגינת הירק שלנו. גיזום של השליש העליון עשוי להספיק. עם בוא האביב ולקראת הקיץ, השמש "תחזור" לאמצע השמיים, הימים ייתארכו וקרינת השמש הישירה תאותת לעץ שהוא יכול לשוב ולהתפתח.


משמעות גדולה לכיוון השמש בגינה שלנו

אגב, באותו הנושא, זו גם אחת הסיבות לשלכת בסתיו וממש ניתן לדמות את העלים ללוחות סולאריים המזינים את העץ. העלים אחראים על קליטת אור השמש והפוטוסינתזה וכאשר פחות אור נקלט על ידם, העץ יעדיף לאגור את האנרגיה וייכנס לתרדמת לפני הלבלוב של בוא האביב. על יריית הפתיחה באביב יהיה אחראי בעיקר החנקן שנאגר בשורשים.


לבלוב האביב
לבלוב האביב - תודות לחנקן שנאגר בשורשים

יש מקום לאופטימיות

החורף הוא אמנם קר ואפרורי וחלקנו לא מסמפטים אותו.. אך חשוב לזכור כי מעתה והלאה (20-21 בדצמבר ועד 20-21 ביוני) הימים רק ייתארכו והשמש נמצאת "במגמת עלייה". בטבע, החורף חשוב באותה המידה כמו הקיץ ולמרות שהוא משפיע על מצב רוחנו, החורף נועד לחזק את השורשים. ניתן להסתכל על זה בראיה מתקדמת ומודעת יותר. זמן לתחזוקת הגוף והפְּנים, פיתוח השורשים ומה שאחראי על הצמיחה שלנו כבני אדם המחוברים בסופו של דבר לגלגולי הטבע.

169 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול