דרוש אור. וצל.

בואו נדבר על חושך ואז על אור, למה?

כי לצורך נביטה צריך חושך מוחלט. אז אם יש לכם זרעי מלפפונים ששמרתם או פפאיה במקרר, יש סיכוי שתוכלו להוציא מהזרעים גם עץ פפאיה מניב תוך שנה (תלוי בכם).

תהליך נוסף שקורה בשעות הלילה, חשוב לא פחות, הוא הפיכת הפחמן הדו חמצני (CO2) לסוכר כחלק מתהליך הפוטוסינתזה בו הצמח קולט CO2 ובסופו משחרר חמצן.

עד כאן בנוגע לחושך.


כמות האור בכל מה שקשור לגידול צמחים הינה קריטית, מכמה וכמה בחינות:

ישנם צמחים הדורשים שמש מלאה, ישנם כאלה שאוהבים חצי צל (או שמש מסוננת) וישנם כאלה שמשגשגים באיזור מואר אך ללא קרני שמש כלל. כל אלו נקראות דרישות אור ולכל צמח יש דרישה שכזו. אז בואו נעשה סדר:


מהי שמש מלאה?

איזור בו מתקיימת שמש מלאה לפחות 5 שעות ביום ללא הפרעה, לרוב מדובר בין השעות 11:00 בבוקר ועד 16:00 אחה"צ בהם קרינת השמש הינה הגבוהה ביותר בגלל זוית השמש.

אילו צמחי נוי מתאימים לשמש מלאה?

פטוניה, וינקה, חרצית, בוגנוויליה, גרניום, טגטס, לוע הארי, יערת הדבש (צסטרום לילי), דיכונדרה כסופה, תונברגיה מכונפת ("סוזי שחורת עין")..

אילו ירקות ופירות מתאימים לשמש מלאה?

עגבניה, מלפפון, פלפל, קישוא, חציל, דלעת, דלורית, אבטיח, מלון.מהו חצי צל? (שמש חלקית או צל חלקי)

איזור בו קרינת השמש היא ישירה בערך באותו פרק זמן של שמש ישירה (5 או 6 שעות) אך הצמחים חשופים לשמש רק בשעות הבוקר ו/או הערב ולא בשעות הצהריים בהם קרינת השמש הינה הגבוהה ביותר.

אילו צמחי נוי מתאימים לחצי צל?

מנדוילה, פילודנדרון, דיכונדרה זוחלת, בשמת, קליביה, כליין קיפח..

אילו ירקות מתאימים לחצי צל?

סלק, סלק עלים, גזר, כוסברה, פטרוזיליה, שום, קייל, חסה, בטטה (ובדרך תוכלו להנות גם מפריחה מרהיבה של הצמח המשתרע)..​מהי שמש מסוננת?

איזור בו נכנסות קרני שמש רק דרך ענפים / עצים / פרגולה / רשת צל.

אילו צמחי נוי מתאימים לשמש מסוננת?

בת שבע, סחלבים, קלתיאה, פוטוס..

אילו ירקות מתאימים לשמש מסוננת?

בדומה לחצי צל ואפילו לשמש מלאה, במידה ומדובר בשעות הקרינה הגבוהה. שמש מסוננת רק בשעות המוקדמות ו/או המאוחרות של היום או פחות מכך לא תאפשר לצמח להפיק את האנרגיה המספקת ליצירת פרי.נקודה חשובה

על אף הנאמר, יש צורך להתחשב בתנאים הקודמים של שתילים מהמשתלה ו/או זרעים שהנבטנו במגש השתילה לעומת התנאים החדשים שאנו מתכננים להם.

לדוגמא:

ייתכן כי ייקח מספר ימים לשתילי עגבנייה שנחשפו לשמש מסוננת בחממה להתאקלם לתנאים בגינת הירק שלנו בשמש מלאה והתהליך צריך להיעשות בהדרגה על מנת להבטיח תוצאות טובות.


תגיבו מטה בכל שאלה ולכל הערה אשמח להתייחס 😃

86 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול