המדריך השלם לגינת חורף מוצלחת

הרבה ביקשו ממני מעט להרחיב את הפוסט הקודם. אז החלטתי לתת דגשים וטיפים חיוניים ומורחבים יותר, מקווה שזה עונה על בקשתכם וכמובן אני תמיד זמין עבורכם. עונת החורף היא עונה מצויינת לגידול ירקות ואף יכולה להיות עשירה יותר מגידולי עונת הקיץ. עלים ירוקים וירקות שורש אלו הם מרבית הגידולים אך ניתן ואף מומלץ לשלב בכל ערוגה גם קטניות להעלאת פוריות הקרקע. חשוב לציין כי טרם זריעה או שתילה של ירקות חורף תצטרכן לוודא קיומם של מספר מדדים:


חיפוי קרקע בגינת חורף

גורם נוסף וחשוב לא פחות הוא חיפוי הקרקע. ללא חיפוי הקרקע בעונה הגשומה, שורשי הצמח עשויים להיחשף בבסיס הגבעול ולגרום להיחלשותו של הצמח ולמחלות. חיפוי קרקע טוב יכול להיות מורכב משכבה עבה של עלים (בדיוק לשלכת 😉), נסורת או רסק עץ. שכבת חיפוי יעילה תייצר שכבה אורגנית זמינה לפירוק, תעזור למנוע נגירה של נוזלים ולכידתם וכפי ששוחחנו בפוסטים הקודמים - תייצר קומפוסט טבעי המחזיר DNA של הגינה לגינה.


יש קטניות = N חנקן

גידול קטניות בערוגת החורף כקושרי חנקן לקרקע יכולה לעשות פלאים לגינה, במיוחד בעונות הקרות כאשר רוב גידולי החורף שלנו ירוקים ונעים סביב ייצור כלורופיל בצורה מוגברת. לחנקן יש קשר ישיר לצבע העלים (כלורופיל), מכאן, חוסר בחנקן ייתבטא בייצור מוחלש של כלורופיל, הצהבת עלים ולבסוף נשירתם. קטניות כמו אפונה, פול, שעועית לוביה ושעועית לימה אלו הן הקטניות העיקריות הגדלות בחורף אשר יעזרו לנו להכניס את החנקן לקרקע להזנה ישירה של הצמחים. פרח נוי מרהיב שהוא גם קטניה הוא האפונה הריחנית המשתלב נהדר בגינת החורף.


חשיבות אור שמש לצמחי החורף

טרם הקמת ערוגת החורף שלנו, יש צורך בבדיקת מיקום הערוגות ווידוא חשיפה לשמש מספקת לצורך התפתחותם הבריאה של הצמחים. על אף הנהוג לחשוב כי ירקות חורף מסתפקים במעט אור מאחר והעונה נחשבת ל"חשוכה יותר", לא כך הדבר. הצמחים צריכים כמה שיותר שמש שיש לעונה להציע לצורך העמדת גינה מניבה, בריאה ותקינה.

ערוגת חורף הנמצאת בשמש מלאה


שלוליות (או) לא להיות

אמנם כמות המשקעים בחורף שלנו נמוכה ביחס להרבה מדינות בעולם אך עדיין ניתן לצפות לימי גשם רצופים. אם לאחר רדת גשמים (או השקיה בימי שמש) אתם מגלים הצטברות מים בערוגה, ייתכן כי ישנה בעיית ניקוז אשר תמנע מאויר להמצא באדמה ובאיזורי השורשים. אויר בכלל וחמצן בפרט הינם גורמים הכרחיים וחשובים בהתפתחות הצמחים ובלעדיהם הצמח יחנק ויירקב. אם גיליתם איזור שכזה מומלץ לקחת את כלי העבודה שברשותכם ולגלות מה מפריע למים להתנקז. לפעמים מדובר באבן גדולה, פסולת בניין, מדרכה ישנה מכוסה אדמה או תיבת אוצר 😉. אפשרות נוספת היא חפירת תעלת ניקוז אותה נוכל למלא באבנים, טוף ואפילו קומפוסט ביתי.


מחשב מסלול מחדש

לעיתים אנו שוכחים כי מחשבי ההשקיה פחות רגישים מאיתנו לעונות השנה ועובדים על אוטומט. לכן אני מכיר הרבה גננים כמוני כמוכםן אשר פיתחו לעצמם מנהג בחורף של השקיה ידנית. כך אתה צריך להיות עם היד על הדופק כאשר לא יורד גשם יותר מיום-יומיים בצורה מספקת לצמחי החורף. מניסיון זה יעזור לך להיות ער לנביטות חדשות, זמן לטעימות, תכנון סבב השתילה הבא והכרת תודה.


עישוב - לא תמיד חשוב

עשביה בחורף יכולה להציק, נכון. אך חשוב לזכור שהיא גם מונעת סחף של אדמה, תורמת ל"האבסת" הקרקע בחומרי הזנה מהשורשים, טעינת סוכרים, מייצרת חיים בקרקע ובסופו של דבר זה יכול להוות גם ערך מוסף. אם כך - אם העשביה לא אגרסיבית כמו יבלית, שבטבט, סעידה או אספרגוס מנוצה (אותם אני נוהג להוציא מהשורש), אני מעדיף להשאירה.


לצבוע את הגינה בפרחי חורף

בחורף ישנם לא מעט פרחים שיישמחו לתפוס פינה אצלכם בגינה ואנחנו נרוויח את הרחבת המאזן הביולוגי במשיכת מאביקים ובע"ח. בין פרחי החורף ניתן למצוא את כובע הנזיר, לוע הארי, סלסילי כסף, קלנדולה, אמנון ותמר אפונה ריחנית ופקעות של נרקיסים, נוריות, פרזיות, נץ חלב ועוד..


נץ החלב - מושך מאביקים בסוף החורף


אילו ירקות מגדלים בחורף?

ברוקולי, כרובית, כרוב סיני, כרוב לבן/סגול, קייל, סלרי, כרישה, מנגולד, תרד, פרוזיליה, כוסברה, שומר, רוקט, ראשד, גרגיר נחלים, מיזונה...

שורשים: סלק, גזר, תפוח אדמה, קולורבי, צנון, צנונית, לפת, בצל לבן/סגול, שום, סלרי..תפוחי אדמה וירוקים מחורף 2018 :)


123 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול